Universal roll, 37 cm x 23 m, heavyweight, perforated
Part Number: 323790
£75.18
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
A 2-ply, grey, heavy weight, bonded and double perforated universal sorbent roll that absorbs industrial liquids including oils, water, solvents, coolants, etc.| Order Reference | MRO295-DPS-KADDIE |
|---|---|
| Web Title | MRO Plus Perforated Absorbent Roll |
| Absorption Capacity Ltr | 46 L |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Dimensions Metric | 37.00 cm (W) x 23.00 m (L) |
| Length Metric | 23.00 m |
| Perforated Length Metric | 23.00 cm |
| Perforated Width Metric | 19.00 cm |
| Material | Polypropylene |
| Material Texture Features | Dimpled;Medium-Linting |
| Non Woven Material Technology | MMM (Meltblown-Meltblown-Meltblown) |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Universal Sorbent |
| Colour | Grey |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Number Of Plies | 3 |
| Perforated | Perforated |
| Type | MRO |
| Use | Overspray, leaks, drips, in drum and liquid storage areas, workstations and laboratories. |