Thermal Transfer Printable Labels
Part Number: 321704
£300.53
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
For the lab industry, Brady have formulated one of our most solvent-resistant materials to date! No print removal, no label buckling and no discolouration that would cause barcodes to be unreadable, and the label stays stuck| Order Reference | THT-164-488-3 |
|---|---|
| Web Title | 76 mm Core Matt White Polyester General Identification Labels |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Dimensions Metric | 22.86 mm (W) x 22.86 mm (H) |
| Height Metric | 22.86 mm |
| Labeltape Size Metric | 22.86 mm H x 22.86 mm W |
| Vertical Repeat Metric | 25.40 mm |
| Web Width Metric | 27.94 mm |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Brady Material Number | B-488 |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Finish | Matt |
| Label Properties | Chemical Resistant;Harsh Environment;Low Temperature;Permanent Adhesive |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 160 °C |
| Minimum Application Temperature C | 10 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 160 °C |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness Metric | 0.0914 mm |
| Application |
Asset tracking Barcode labelling Component and equipment labelling Data and telecommunications labelling General identification Inventory and inspection labelling Laboratory labelling |
| Colour | White |
| Continuous Or Die Cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Format | IP™ Enabled |
| Lab Application | Bottles;Dishes;Flasks;General Laboratory Identification |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer And Label Applications | Laboratory |
| Printer Compatibility |
BBP81 i5100 i7100 PR Plus IP Series THT 76 mm Core Printers |
| Printer Supply Or Pre Printed | Printer supply |
| Quantity Per Roll | 3000 |
| Quantity Per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R4300 |
| Ribbon Series | R4300 |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |