Thermal Transfer Printable Labels
Part Number: 324915
£149.00
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
White thermal transfer printable Polyester labels for low cost general labelling applications| Order Reference | i61-THT-411-7513-.75 |
|---|---|
| Web Title | 76 mm Core Polyester Labels |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Dimensions Metric | 101.60 mm (W) x 203.20 mm (H) |
| Height Metric | 203.20 mm |
| Labeltape Size Metric | 203.20 mm H x 101.60 mm W |
| Vertical Repeat Metric | 206.38 mm |
| Web Width Metric | 107.95 mm |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Brady Material Number | B-7513 |
| Finish | Gloss |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 120 °C |
| Minimum Application Temperature C | 5 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 120 °C |
| Thickness Metric | 0.069 mm |
| Colour | White |
| Continuous Or Die Cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i6100 |
| Printer Supply Or Pre Printed | Printer supply |
| Quantity Per Roll | 750 |
| Quantity Per Row | 1 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF;R7961 |
| Ribbon Series | R6000HF |
| Shape | Rectangle |