SOC, Re-Form Multiwik, diam.7.6 cm x 3.6 m
Part Number: 813954
£58.11
+ VAT
Have a question about this item? Get in touch
Not Available Online
Please contact us for more information about this product.
About this Product
MS-124 is an sustainable universal sorbent soc filled with universal micro-fibrous cellulose (recycled newsprint and other cellulose material) that absorbs industrial liquids except for highly aggressive acids & caustics.| Order Reference | MS124 |
|---|---|
| Web Title | Re-Form Universal SOCs |
| Doc 5 Instruction Sheet Misc Url | https://brady.widen.net/content/dugzxhsxva/original/GPS_MS124.pdf?u=wdjo1r&download=true |
| Absorption Capacity Ltr | 45 L |
| Diameter Metric | 7.60 cm |
| Dimensions Metric | 7.60 cm (Dia) x 3.60 m (L) |
| Length Metric | 3.60 m |
| Fill Material | Polypropylene |
| Material | Polypropylene |
| Percent Recycled Content | 90 % |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Class | Universal Sorbent |
| Colour | Grey |
| Contains Recycled Content | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Pallet Quantity | 36 |
| Type | RE-FORMTM |
| Use | For absorbing leaks and spills around machines (not for use with aggressive fluids). |