Oil only roll, 37 cm x 23 m, heavyweight, perforated
Part Number: 322226
£71.51
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
A 2-ply, white, heavy weight, bonded and double perforated oil only sorbent roll that absorbs oil and petroleum based liquids.| Order Reference | OP295-DPS-KADDIE |
|---|---|
| Web Title | Oil Plus Absorbent Roll |
| Absorption Capacity Ltr | 46 L |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Dimensions Metric | 37.00 cm (W) x 23.00 m (L) |
| Length Metric | 23.00 m |
| Perforated Length Metric | 23.00 cm |
| Perforated Width Metric | 19.00 cm |
| Application | Absorbents and Spill Control |
| Perforated | Perforated |
| Type | OP |
| Use | Overspray, leaks, drips, in drum and liquid storage areas, workstations and laboratories. |