Magnetic Strips
Part Number: 058301
£15.14
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
No description available.| Order Reference | Magnetic strips 25mm*100mm |
|---|---|
| Dimensions Metric | 25.40 mm (W) x 101.60 mm (L) |
| Length Metric | 101.60 mm |
| Brady Material Number | B-859 |
| Compatible Surface Types | Ferromagnetic;High Surface Energy |
| Material | Magnetic Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Maximum Service Temperature C | 55 °C |
| Minimum Service Temperature C | -30 °C |
| Service Temperature Range C | -30 °C - 55 °C |
| Thickness Metric | 0.10 mm |
| Application |
Facility identification General identification |
| Colour | White |
| Mounting Type | Magnetic |