M710 R6800 Series Printer Ribbon for M710 and BMP71
Part Number: 173185
£53.11
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
M7 R6800 Series: scratch, smudge and solvent resistant white ribbon| Order Reference | M7-R6800-WT |
|---|---|
| Web Title | M710 R6800 Series Printer Ribbon |
| Dimensions Metric | 50.00 mm (W) x 36.58 m (L) |
| Length Metric | 36.58 m |
| Ribbon Size Metric | 50.00 mm W x 36.58 m L |
| Ribbon Width Metric | 50.00 mm |
| Roll Length Metric | 36.58 m |
| Brady Material Number | R6800 |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 35 °C |
| Minimum Service Temperature C | 5 °C |
| Thickness Metric | 0.0057 mm |
| Colour | White |
| Printer Compatibility |
M710 BMP71 |
| Ribbon Colour Options | Single Colour Ribbon |
| Ribbon Format | Ribbon in Cartridge |
| Ribbon Formulation Type | Resin |
| Ribbon Series | R6800 |
| Smart Cell | Yes |