LiftMark PVC Carrier Kits - Large
Part Number: 325794
£233.95
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Extend the life of your pipe markers with LiftMark™ Pipe Marker Carrier Kits. Create a gap that adds protection from heat and moisture, and allows for effective cleaning.| Order Reference | KIT-LGSO-S-28LGC |
|---|---|
| Web Title | LiftMark PVC Carrier Kits - Large |
| Dimensions Metric | 723.90 mm (W) x 114.30 mm (H) |
| Height Metric | 114.30 mm |
| Brady Material Number | B-983C |
| Material | Glass filled nylon with 316 Type Stainless Steel Spring |
| Material Type | Nylon |
| Maximum Service Temperature C | 120 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 120 °C |
| Application | Pipe and valve marking |
| Colour | White |
| Country | EMEA |
| Includes | (1) Pack Standoffs Large -178402, (10) PVC Carriers - 178766 |