LiftMark™ Pipe Marker Carrier Standoffs - Small
Part Number: 178404
£98.43
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Extend the life of your pipe markers with LiftMark™ Pipe Marker Carrier Standoffs. Create a gap that adds protection from heat and moisture, and allows for effective cleaning.| Order Reference | STANDOFF-SM |
|---|---|
| Web Title | LiftMark™ Pipe Marker Carrier Standoffs - Small |
| Dimensions Metric | 31.75 mm (W) x 33.02 mm (H) x 60.25 mm (L) |
| Height Metric | 33.02 mm |
| Length Metric | 60.25 mm |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-983C |
| Compatible Surface Types | Dirty;Hot;Rough;Rusty;Wet |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | Glass filled nylon with 316 Type Stainless Steel Spring |
| Material Type | Nylon |
| Maximum Service Temperature C | 120 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 120 °C |
| Application | Pipe and valve marking |
| Colour | Black |
| For Use With | 48 mm carrier |
| Includes | 20 Stand-offs |
| Legend Language | English |
| Pipe Marker Mounting Style | Strap-on |
| Type | Stand-off |