LiftMark Blank Pipe Marker Carrier - PVC, 48 x 254 mm
Part Number: 178764
£6.53
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Versatile and cost-effective, LiftMark™ PVC Pipe Marker Carriers provide a stable, protective backing for pipe markers. Just apply marker and snap into LiftMark Standoffs.| Order Reference | CAR-S-10SM |
|---|---|
| Web Title | LiftMark Blank Pipe Marker Carrier - PVC, 48 x 254 mm |
| Dimensions Metric | 254.00 mm (W) x 47.60 mm (H) |
| Height Metric | 47.60 mm |
| Brady Material Number | B-983B |
| Compatible Surface Types | Dirty;Hot;Rough;Rusty;Wet |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | PVC |
| Material Type | Polyvinylchloride |
| Maximum Service Temperature C | 80 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 80 °C |
| Thickness Metric | 3.00 mm |
| Application | Pipe and valve marking |
| Colour | White |
| Country | US;MX;CA |
| Pipe Marker Mounting Style | Strap-on |