LiftMark Blank Pipe Marker Carrier - PVC, 114 x 927 mm
Part Number: 178767
£19.60
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Versatile and cost-effective, LiftMark™ PVC Pipe Marker Carriers provide a stable, protective backing for pipe markers. Just apply marker and snap into LiftMark Standoffs.| Order Reference | CAR-S-36XLG |
|---|---|
| Web Title | LiftMark Blank Pipe Marker Carrier - PVC, 114 x 927 mm |
| Dimensions Metric | 927.10 mm (W) x 114.30 mm (H) |
| Height Metric | 114.30 mm |
| Brady Material Number | B-983B |
| Compatible Surface Types | Dirty;Hot;Rough;Rusty;Wet |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | PVC |
| Material Type | Polyvinylchloride |
| Maximum Service Temperature C | 80 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 80 °C |
| Thickness Metric | 3.00 mm |
| Application | Pipe and valve marking |
| Colour | White |
| Country | US;MX;CA |
| Pipe Marker Mounting Style | Strap-on |