ISO Safety Sign - Use anti-tip restraints
Part Number: 325181
£9.17
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
To signify that anti-tip restraints must be used| Order Reference | M/M071/NT-ALU-DIA150/1 |
|---|---|
| Web Title | ISO Safety Sign - Use anti-tip restraints |
| Diameter Metric | 150.00 mm |
| Dimensions Metric | 150.00 mm (Dia) |
| Brady Material Number | B-7525 |
| Material | Aluminium |
| Material Type | Aluminium |
| Maximum Service Temperature C | 140 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 140 °C |
| Thickness Metric | 1.00 mm |
| Application | Safety identification |
| Calculated Sign Shape | Circle |
| Colour | White on Blue |
| Country | EMEA |
| Image Or Text | Image Only |
| Mounting Type | No Mounting |
| Number Of Printed Sides | 1 |
| Pictogram Description | Use anti-tip restraints |
| Pictogram Number | M071 |
| Printer And Label Applications | Safety |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Product Regulations Emea | ISO 7010 |
| Shape | Circle |
| Sign Type | Mandatory |