ISO Safety Sign - Tools must be tethered
Part Number: 321112
£7.61
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
These mandatory signs clarify the necessity of tethering tool with ropes, chain or other appropriate methods before any further action| Order Reference | M/M069/NT-PE-DIA315/1 |
|---|---|
| Web Title | ISO Safety Sign - Tools must be tethered |
| Diameter Metric | 315.00 mm |
| Dimensions Metric | 315.00 mm (Dia) |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Brady Material Number | B-7541 |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Finish | Gloss |
| Material | Laminated Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 110 °C |
| Minimum Application Temperature C | 10 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 110 °C |
| Thickness Metric | 0.099 mm |
| Application | Safety identification |
| Calculated Sign Shape | Circle |
| Colour | White on Blue |
| Corner Type | Square |
| Country | EMEA |
| Image Or Text | Image Only |
| Layout | Landscape or Portrait |
| Number Of Printed Sides | 1 |
| Pictogram Description | Tools must be tethered |
| Pictogram Number | M069 |
| Printer And Label Applications | Safety |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Product Regulations Emea | ISO 7010 |
| Shape | Circle |
| Sign Type | Mandatory |