ISO Safety Sign - Lifeguard
Part Number: 324053
£11.85
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Identifies the position of lifeguards in any aquatic environments where there is a risk of drowning| Order Reference | E/E075/EN595-SA-PholumB-450X150/1 |
|---|---|
| Web Title | ISO Safety Sign - Lifeguard |
| Dimensions Metric | 450.00 mm (W) x 150.00 mm (H) |
| Height Metric | 150.00 mm |
| Brady Material Number | B-7568 |
| Material | Class B Photoluminescent Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 66 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 66 °C |
| Thickness Metric | 0.279 mm |
| Application |
Facility identification Safety identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Colour | White on Green |
| Corner Type | Square |
| Country | UK;IE;ME |
| Image Or Text | Image & Text |
| Layout | Landscape |
| Legend | Lifeguard |
| Legend Language | English |
| Pictogram Description | Lifeguard |
| Pictogram Number | E075 |
| Printer And Label Applications | Safety |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Product Regulations Emea | ISO 7010 |
| Shape | Rectangle |
| Sign Legend Number | EN595 |
| Sign Type | Emergency & First Aid |