ISO Safety Sign - Lifeguard
Part Number: 323943
£3.91
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Identifies the position of lifeguards in any aquatic environments where there is a risk of drowning| Order Reference | E/E075/NT-PE-148X148/1 |
|---|---|
| Web Title | ISO Safety Sign - Lifeguard |
| Dimensions Metric | 148.00 mm (W) x 148.00 mm (H) |
| Height Metric | 148.00 mm |
| Brady Material Number | B-7541 |
| Finish | Gloss |
| Material | Laminated Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 110 °C |
| Minimum Application Temperature C | 10 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 110 °C |
| Thickness Metric | 0.099 mm |
| Application |
Facility identification Safety identification |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Colour | White on Green |
| Corner Type | Square |
| Country | EMEA |
| Image Or Text | Image Only |
| Layout | Landscape or Portrait |
| Pictogram Description | Lifeguard |
| Pictogram Number | E075 |
| Printer And Label Applications | Safety |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Product Regulations Emea | ISO 7010 |
| Shape | Square |
| Sign Type | Emergency & First Aid |