ISO Safety Sign - Do not cover appliance
Part Number: 325519
£1.90
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Machine operation signs communicate warning messages about the potential dangers of operating machinery and equipment in your facility. To prohibit covering appliance with material| Order Reference | P/P081/EN601-PEUL-100X50/1 |
|---|---|
| Web Title | ISO Safety Sign - Do not cover appliance |
| Dimensions Metric | 100.00 mm (W) x 50.00 mm (H) |
| Height Metric | 50.00 mm |
| Brady Material Number | B-7541P |
| Finish | Gloss |
| Material | Laminated Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature C | 120 °C |
| Minimum Application Temperature C | 2 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 120 °C |
| Thickness Metric | 0.120 mm |
| Application |
Safety identification Machinery |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Colour | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Country | UK;IE;ME |
| Image Or Text | Image & Text |
| Layout | Landscape |
| Legend | Do not cover appliance |
| Legend Language | English |
| Mounting Type | Self-adhesive |
| Pictogram Description | Do not cover appliance |
| Pictogram Number | P081 |
| Printer And Label Applications | Safety |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Product Regulations Emea | ISO 7010 |
| Shape | Rectangle |
| Sign Legend Number | EN601 |
| Sign Type | Prohibition |