Harness and Lanyard - Inspection Guide Pocket Memo
Part Number: 317690
£1.89
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Visual Safety Enhancement - Increase the safety level in your facility and get on-the-spot identification with high-performance materials| Order Reference | PM-GB-21 |
|---|---|
| Web Title | Harness and Lanyard - Inspection Guide Pocket Memo |
| Dimensions Metric | 85.00 mm (W) x 208.00 mm (H) |
| Height Metric | 208.00 mm |
| Brady Material Number | B-7692 |
| Finish | Matt |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Material | Polypropylene Tag |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Service Temperature C | 70 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 70 °C |
| Thickness Metric | 0.50 mm |
| Application | Inspection tagging |
| Colour | Multiple Colours |
| Legend | HARNESS & LANYARD |
| Legend Language | English |
| Product Type | Accessories |
| Reverse Legend | CHECKS Hardware Webbing Stitching Synthetic Rope Energy Absorbing Component Traceability and Labels |