Direct Thermal Printable Labels
Part Number: 324907
£149.00
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Printable, paper labels for direct thermal printers| Order Reference | I61-DT-25-7604-1 |
|---|---|
| Web Title | 76mm core Paper Labels |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Dimensions Metric | 101.60 mm (W) x 152.40 mm (H) |
| Height Metric | 152.40 mm |
| Labeltape Size Metric | 152.40 mm H x 101.60 mm W |
| Vertical Repeat Metric | 155.57 mm |
| Web Width Metric | 106.68 mm |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Brady Material Number | B-7604 |
| Finish | Matt |
| Material | Direct Thermal Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature C | 80 °C |
| Overlaminate Included | No |
| Thickness Metric | 0.099 mm |
| Colour | White |
| Continuous Or Die Cut | Die-cut |
| Corner Type | Rounded |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Printer Compatibility | i6100 |
| Printer Supply Or Pre Printed | Printer supply |
| Quantity Per Roll | 1000 |
| Quantity Per Row | 1 |
| Shape | Rectangle |