BradyJet™ J7300 Colour Label Printer UK
Part Number: 322658
£2,009.00
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
No description available.| Order Reference | J7300-UK |
|---|---|
| Web Title | BradyJet™ J7300 Colour Label Printer UK |
| Core Diameter Metric | 76.20 mm |
| Depth Metric | 515.70 mm |
| Dimensions Metric | 376.30 mm (W) x 230.89 mm (H) x 515.70 mm (D) |
| Display Size Metric | 155.44 x 91.95 mm |
| Height Metric | 230.89 mm |
| Maximum Label Thickness Metric | 0.3863 mm |
| Maximum Labeltape Width Metric | 107.95 mm |
| Maximum Labels Per Day | 5000 |
| Maximum Liner Width Metric | 107.95 mm |
| Maximum Print Speed Metric | 30.48 mm/s |
| Maximum Print Width Metric | 107.95 mm |
| Maximum Printed Label Length Metric | 1219.20 mm |
| Maximum Roll Outer Diameter Metric | 152.40 mm |
| Minimum Label Height Metric | 6.35 mm |
| Minimum Label Length Metric | 6.35 mm |
| Minimum Label Width Metric | 17.78 mm |
| Minimum Liner Width Metric | 17.78 mm |
| Operating Temperature Range C | 5°C to 35°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Storage Humidity Range | 20%-85% (non-condensing) |
| Storage Temperature Range C | -20°C - 60°C |
| Weight Metric | 16.33 kg |
| Continuous Die Cut Materials Supported | Continuous;Die-cut;Custom |
| Application |
Asset tracking Barcode labelling Component and equipment labelling Exit and egress marking Facility identification General identification Hazard communication identification Healthcare and Hospital labelling Inspection tagging Inventory and inspection labelling Laboratory labelling Lean and 5S labelling Lockout tagout Marine labelling Pipe and valve marking Safety identification Warehouse marking |
| Auto Shut Off Power Conserve | User Configurable;Yes |
| Automatic Label Set Up | Yes |
| Batteries Included | No |
| Calibration Required | Automated through Smart Cell |
| Colour | Blue, Grey |
| Colour Printing Capability | Full Colour |
| Connectivity Options | Cabled;Ethernet;USB-C;USB Host |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cut Options Available | Cut at the end of print jobs;Cut between labels;Full Cut |
| Cutter Type | After label, at end of job or no cutoff;Standard Cutter;Straight Cut;Without label retention |
| Device Connectivity | Peripheral |
| Display Resolution | 1024 x 800 pixels |
| Display Type | Colour LCD Touchscreen;LED |
| Estimated Media Changeover Time | 20 seconds |
| Hours Of Operation | 24 hours/7 days |
| How Is Battery Shipped | Shipped without battery |
| Includes | This BradyJet™ J7300 Printer ships in a cardboard box with a CMY Ink Cartridge with built in Printhead, a Black Ink cartridge with built in Printhead, a Brady Workstation Basic Software, a J-Align roll, a media starter B-2595 Vinyl roll, an AC Adapter, a Power Cord, a USB cable and a USB Flash Drive with product information. |
| Keyboard Type | None |
| Media Format | Media on Roll and Ink in Cartridge, supplied separately |
| Media Sensor Adjustment | Automatic Adjustment |
| Media Sensor Type | Gap Sensor;Notch |
| Memory | 32 GB, expandable through USB |
| Number Of Symbols | Dependant on software |
| Operating System | Windows® 10 |
| Plug Type | UK |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature | Yes |
| Print Resolution | 4800 dpi |
| Print Rotation | 0°, 90°, 180°, 270° |
| Print Technology | Inkjet |
| Printer Device Model Name | J7300 |
| Printer And Label Applications | General Identification;Hazardous Materials;Inspection Repair;Laboratory;Lean / 5S;Pipe Marker;Rating & Name Plates;Safety |
| Programming Language | Brady Custom ZPL Emulation Software Solution |
| Smart Cell | Yes |
| Software Compatibility | Brady Workstation;Windows based driver for 3rd party software use;Brady LINK360® |
| Special Characters Quantity | Determined by software |
| Suggested Ink Cartridges | P-CMY-1;P-K-1 |
| Warranty Emea | 2 years |