Bradyfoam Mounting Tape
Part Number: 078273
£44.13
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Our indoor/outdoor B-156 double-faced foam tape is coated on both sides with high-tack, high-shear synthetic rubber adhesive and bonds well to even your roughest irregular surfaces. Minimum application temperature is 10°C and service range is 10°C to 82°C. Choose from a roll mounted or card mounted tape.| Order Reference | Foam Tape 19 mm x 33 m White |
|---|---|
| Dimensions Metric | 19.05 mm (W) x 32.92 m (L) |
| Length Metric | 32.92 m |
| Adhesive Type | Permanent Synthetic Rubber |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Material | Polyethylene |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature C | 82.2 °C |
| Minimum Application Temperature C | 4 °C |
| Minimum Service Temperature C | -34.4 °C |
| Service Temperature Range C | -34.4 °C - 82.2 °C |
| Thickness Metric | 1.588 mm |
| Application |
Facility identification General identification |
| Colour | White |
| Mounting Type | Self-adhesive |