M510/BMP51/BMP53/M511 Label Printer PermaSleeve Wiremarker Sleeves
Part Number: 170854
£54.71
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
No description available.| Order Reference | M5-250-1-342 |
|---|---|
| Web Title | M510 BMP51 BMP53 M511 PermaSleeve Polyolefin Wire Marking Sleeves |
| Dimensions Metric | 25.78 mm (W) x 11.15 mm (H) |
| Height Metric | 11.15 mm |
| Maximum Wire Diameter Metric | 5.46 mm |
| Minimum Wire Diameter Metric | 2.39 mm |
| Recovered Diameter Metric | 2.36 mm |
| Roll Width Metric | 25.40 mm |
| Sleeve Size Metric | 6.35 mm Dia x 25.40 mm W |
| Sleeve Width Metric | 25.40 mm |
| Web Width Metric | 46.02 mm |
| Wire Diameter Range Metric | 2.39 mm - 5.46 mm |
| Brady Material Number | B-342 |
| Finish | Matt |
| Label Properties | Heat Shrink |
| Material | Heat-shrink Polyolefin |
| Material Type | Polyolefin |
| Maximum Service Temperature C | 135 °C |
| Minimum Service Temperature C | -55 °C |
| Service Temperature Range C | -55 °C - 135 °C |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Application |
Electrical labelling Wire and cable labelling |
| Colour | Black on White |
| Continuous Or Die Cut | Die-cut |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer And Label Applications | Wire & Cable |
| Printer Compatibility |
BMP51 BMP53 M511 M510 |
| Printer Supply Or Pre Printed | Printer supply |
| Quantity Per Roll | 80 |
| Ribbon Series | R4300 |
| Smart Cell | Yes |