BBP12 Printer kit UK with V2200 Reader
Part Number: 324703
£629.00
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
No description available.| Order Reference | BBP12-V2200-KIT-UK |
|---|---|
| Web Title | BBP12 Printer kit UK with V2200 Reader |
| Core Diameter Metric | 25.40 mm |
| Depth Metric | 259.33 mm |
| Dimensions Metric | 202.95 mm (W) x 190.50 mm (H) x 259.33 mm (D) |
| Display Size Metric | 58.42 mm |
| Height Metric | 190.50 mm |
| Maximum Label Thickness Metric | 0.19 mm |
| Maximum Labeltape Width Metric | 116.84 mm |
| Maximum Labels Per Day | 1000 |
| Maximum Liner Width Metric | 116.84 mm |
| Maximum Print Speed Metric | 101.60 mm/s |
| Maximum Print Width Metric | 105.41 mm |
| Maximum Printed Label Length Metric | 11.43 m |
| Maximum Ribbon Length Metric | 109.73 m |
| Maximum Ribbon Outside Diameter Metric | 127.00 mm |
| Maximum Roll Outer Diameter Metric | 127.00 mm |
| Minimum Label Height Metric | 10.00 mm |
| Minimum Label Length Metric | 9.91 mm |
| Minimum Label Width Metric | 6.00 mm |
| Minimum Liner Width Metric | 20.07 mm |
| Operating Temperature Range C | 5°C - 40°C |
| Power Supply Voltage | 110 - 240 V |
| Ribbon Core Diameter Metric | 12.70 mm |
| Storage Humidity Range | 10%-90% (non-condensing) |
| Storage Temperature Range C | -40°C - 70°C |
| Weight Metric | 2.3 kg |
| Continuous Die Cut Materials Supported | Continuous;Die-cut |
| Application |
Asset tracking Barcode labelling Laboratory labelling Wire and cable labelling Inventory and inspection labelling |
| Auto Shut Off Power Conserve | No |
| Automatic Label Set Up | No |
| Batteries Included | Yes |
| Battery Type | Lithium-manganese Battery |
| Calibration Required | Manual |
| Colour | Blue, Grey |
| Colour Printing Capability | Monocolour |
| Connectivity Options | Ethernet;Serial;USB |
| Custom Labels Available | Yes |
| Cutter Type | None |
| Device Connectivity | Peripheral |
| Display Resolution | 320 x 240 pixels |
| Display Type | Colour LCD Screen |
| Hours Of Operation | 8 hours/5 days |
| Includes | This BBP12 label printer kits comes in a cardboard box. It ships with an unwinder, USB Cable, power cord, Brady Workstation Basic Suite, product CD, Quick Start Guide, a Blank ribbon core and the V2200 Barcode Reader. |
| Keyboard Type | Optional |
| Media Format | Media and Ribbon on Roll, supplied separately |
| Media Sensor Adjustment | Yes |
| Media Sensor Type | Black Mark;Gap Sensor;Head Open;Ribbon End |
| Memory | 128 MB Flash, 64 MB SDRAM, SD Flash memory card up to 32 GB |
| Operating System | Windows® 7;Windows® 8;Windows® 10;Windows® 11 |
| Plug Type | UK |
| Power Source | AC Adaptor |
| Print Preview Feature | No |
| Print Resolution | 300 dpi |
| Print Rotation | 0°, 90°, 180°, 270° |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Device Model Name | BBP12 |
| Printer And Label Applications | Circuit Board;Datacom;Electrical;General Identification;Inspection Repair;Laboratory;Rating & Name Plates;Wire & Cable |
| Programming Language | Built-in ZPL Emulator |
| Ribbon Series | R4300;R6000HF;R6400;R6100;R6600;R6200;R4900;R4400;R4500 |
| Smart Cell | No |
| Software Compatibility | Brady Workstation;Windows based driver for 3rd party software use |
| Time Datestamp | Yes |
| Warranty Emea | 1 year |