3D Safety Sign - COVID-19 - Stand Here
Part Number: 307912
£30.90
+ VAT
FREE standard delivery on orders over £700 More info
Have a question about this item? Get in touch
About this Product
Make your social distancing identification stand out with a 3D floor sign. This eye-catching design keeps everyone informed of proper spacing for social distancing. Made from a removable, repositionable vinyl can be moved and re-applied, quickly and easily, without leaving any marks| Order Reference | 3D-COV-PIC912-BL |
|---|---|
| Web Title | 3D Safety Sign - COVID-19 - Stand Here |
| Dimensions Metric | 500.00 mm (W) x 500.00 mm (H) |
| Height Metric | 500.00 mm |
| Adhesive Type | Pressure Sensitive |
| Brady Material Number | B-7549 |
| Compatible Surface Types | Flat |
| Finish | Matt |
| Indoor Or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature C | 70 °C |
| Minimum Application Temperature C | 10 °C |
| Minimum Service Temperature C | -40 °C |
| Service Temperature Range C | -40 °C - 70 °C |
| Thickness Metric | 0.160 mm |
| Application |
COVID-19 Facility identification Floor marking |
| Calculated Sign Shape | Square |
| Colour | White on Blue |
| Corner Type | Square |
| Image Or Text | Image Only |
| Pattern Type | Solid |
| Pictogram Description | Stand here |
| Pictogram Number | PIC 912 |
| Printer Supply Or Pre Printed | Pre-printed |
| Shape | Square |
| Sign Type | Mandatory |